Kolorowe klocki drewniane – powrót tradycyjnych zabawek w ekologicznej odsłonie

Drewniane klocki od wielu lat uznawane są za świetne zabawki dla dzieci w każdym wieku, mające jednocześnie liczne walory edukacyjne. W użyciu pojawiły się znacznie wcześniej niż popularne klocki LEGO czy inne plastikowe propozycje, a obecnie docenia się je za naturalne materiały wykonania i przyjazność środowisku. Jakie kolorowe klocki drewniane można znaleźć w sklepach, na co zwrócić uwagę szukając zestawu dla dziecka?

Szeroki wybór drewnianych klocków – ważna jest jakość

Przekrój zabawek mogących zaliczać się do grupy klocków drewnianych jest wyjątkowo szeroki, choć być może nie dorówna mnogości zestawów lego i innych. Znaleźć można klocki z drewna:

– sześcienne, w różnych kolorach lub naturalne,

– budowlane – sześciany, prostopadłościany, mostki, daszki – do tworzenia wymyślnych budowli,

– z elementami mechanicznymi, pojazdami, ludzikami, torami,

– edukacyjne – na przykład z literkami, cyframi, zwierzątkami,

– sensoryczne – o różnych fakturach, kolorach, wydające dźwięki.

To podział ogólny, bo każdy producent wprowadza co rusz nowe propozycje, które czasem są po części klockami z drewna, a po części zaliczyć je można do innej grupy zabawek. Bez względu na kategorię, szukając propozycji dla dziecka, należy postawić na sprawdzone materiały i sposób wykonania oraz jakość produktu. Tradycyjne klocki drewniane, pozwalające na tworzenie budowli albo naukę alfabetu stanowią nadal jeden z najczęstszych wyborów.

Ekologia a klocki z drewna

Sięgając po klocki drewniane dla dziecka, warto wybrać produkt, który faktycznie ma walory ekologiczne. Wbrew pozorom wcale nie jest to tak oczywiste. Drewno powinno być dobrej jakości, zapewniać wysoką trwałość, a jednocześnie pochodzić ze zrównoważonych źródeł pozyskiwania materiałów. Ważny jest także sposób wykończenia klocków – wszelkie lakiery czy farby nie powinny zagrażać środowisku, a przede wszystkim muszą być bezpieczne dla dziecka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki świadomy wybór to najczęściej wyższe koszty, mimo to warto – bezpieczeństwo i środowisko naturalne są bardzo ważne.